środa

Mac OS X Server 10.8

Mac OS X Server 10.8 to skalowalne rozwiązanie dostarczające rozwiązań serwerowych zarówno dla małych grup roboczych, jak i rozbudowanych sieci komputerowych. Pomimo to platforma ta jest możliwie przyjazna administratorowi, jak również może pracować na bardzo zróżnicowanym środowisku sprzętowym. Posiada on wiele preinstalowanych usług oraz wiele możliwości instalacji. Mountain Lion Server kosztuje 19,99$ w App Store, dlatego też może być używany nawet w domach przez użytkowników prywatnych. W domu pozwoli on stworzyć scentralizowany magazyn danych oraz nałożyć na nie odpowiednie uprawnienia, tak aby każdy z domowników miał dostęp do pożądanych danych zarówno z poziomu sieci lokalnej jak i Internetu. Dane te mogą być także dostępne na urządzeniach mobilnych pracujących pod kontrolą systemu iOS. Można więc mówić o zalążku chmury prywatnej. 
 
Dzięki usłudze Profile Manager domownicy będą mogli w sposób scentralizowany zarządzać komputerami Mac oraz urządzeniami przenośnymi firmy Apple. Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest możliwość stworzenia na serwerze lokalizacji, w której w sposób automatyczny będą przechowywane kopie zapasowe zarówno produktów firmy Apple, jak i komputerów pracujących pod kontrolą Windows za pomocą dodatkowego oprogramowania.  Za pomocą Wirtualnych Sieci Prywatnych istnieje także możliwość uzyskania zdalnego dostępu do dowolnego domowego komputera.
Mac OS X Server pozwala w sposób automatyczny i intuicyjny jak nigdy dotąd użytkownikom domowym szybko za pomocą kreatorów uruchomić najważniejsze usługi na serwerze. Natomiast dla użytkowników biznesowych konfiguracja nie będzie znacznie bardziej skomplikowana. 
 
Wszystkie wspomniane wcześniej zalety znajdą zastosowanie zarówno w biznesie jak i w edukacji. Dodatkowo Mac OS X Server w środowiskach produkcyjnych potrafi obsłużyć zarówno komputery Mac jak i komputery pracujące pod kontrolą systemu Microsoft Windows. Co więcej Mac OS X Server może bez problemu koegzystować w jednej sieci z Windows Server. 
 
Nawet jeżeli w środowisku firmowym istnieje niewiele komputerów Mac, to i tak warto zainwestować w Mac OS X Server, ponieważ żaden inny system operacyjny nie oferuje tak wyspecjalizowanych ustawień dla produktów marki Apple.
 
Mac OS X Server posiada wiele usług i narzędzi do zarządzania klientami wśród których niektóre dostępne są z poziomu aplikacji Server, a do niektórych należy się dostać w inny sposób. 
 
Usługa File Server odpowiada za udostępnianie plików oraz nadawanie uprawnień dostępu do danych. Pozwala ona udostępniać pliki za pomocą natywnego protokołu dla systemu OS X tj. Apple Filing Protocol (AFP), który jest obsługiwany tylko przez komputery Mac. Istnieje także wsparcie dla protokołu Microsoft Server Message Block (SMB), z którego mogą korzystać klienci pracujący na komputerach pod kontrolą Windows lub Linux. Z kolei użytkownicy urządzeń przenośnych marki Apple mogą korzystać z protokołu WebDAV do wymiany danych z serwerem. Dostępna jest także usługa FTP za pomocą której dostęp do danych można uzyskać nie tylko za pomocą sieci lokalnej, ale również z Internetu. Nie zabrakło także wsparcia dla protokołu Network File System (NFS) z poziomu linii poleceń. 
 
Usługa Directory Services przechowuje i zarządza kontami użytkowników oraz komputerów. Jest to tak zwana usługa katalogowa, która korzysta z protokołu LDAP, Kerberos oraz ze standardów SASL. Jest ona kompatybilna z innymi usługami katalogowymi opartymi o te same technologie jak np. Microsoft Active Directory. 
 
Istnieje także usługa Contacts Server, wcześniej znana jako Address Book Server, która pozwala na współdzielenie oraz synchronizację kontaktów zarówno grupowych jak i personalnych pomiędzy urządzeniami spod znaku jabłuszka. Jako, że jest ona oparta na protokole CartDAV jest ona kompatybilna także z odpowiednimi aplikacjami klienckimi w systemie Windows oraz Linux. Idea działania tego serwera jest analogiczna do usługi iCloud, ponieważ zmiany automatycznie pojawiają się na wszystkich powiązanych urządzeniach, które także otrzymują notyfikacje typu Push. 
 
Z kolei usługa Calendar Server oparta o CalDAV działa analogicznie do serwera kontaktów, jednak odpowiada ona za współdzielenie kalendarzy oraz zapisanych w nich wydarzeń.
 
Messages Server stanowi serwer dla komunikatora dającego możliwość rozmów głosowych, wideo jak również tekstowych, lecz to nie wszystko. Łączy ona ze sobą dwa światy: urządzeń mobilnych oraz urządzeń stacjonarnych. Użytkownicy mogą wymieniać się wiadomościami w sposób błyskawiczny, analogiczny do wysyłania SMS lub rozmów za pomocą FaceTime. Usługa ta wyparła wcześniej używany iChat Server. 
 
Server pozwala także na uruchomienie usług sieciowych takich jak DNS, Firewall czy VPN. Istnieje także możliwość uruchomienia Routingu. 
 
Nie zabrakło także serwera wymiany poczty (Mail Server), który poza serwerem poczty wysyła notyfikacje push do urządzeń firmy Apple. Jest kompatybilny z innymi klientami pocztowymi, jak również potrafi filtrować spam, wirusy oraz zapewnia dostęp do wiadomość e-mail przez interfejs WWW.
 
Usługa WebHosting stanowi usługę pozwalającą hostować strony internetowe. Pozwala ona na wirtualne hostowanie wielu stron, wielu adresacji IP oraz wirtualnych domen za pomocą bardzo przyjaznych kreatorów. Jest to pakiet technologii w skład których wchodzą między innymi serwer Apache, serwer baz danych PostgreeSQL, wtyczka dla języka Perl oraz wsparcie dla skryptów CGI. Server wspiera PHP oraz szyfrowanie za pomocą SSL. Większość znanych skryptów WWW jak np. Wordpress powinno zadziałać bez najmniejszych problemów. Dodatkowo wbudowano serwer Wiki, który pozwala w sposób pełni automatyczny budować w pełni funkcjonalne strony Wiki. Są to strony internetowe z panelami administracyjnymi, dzięki którym użytkownicy mogą łatwo edytować ich zawartość. Jednak ich największą zaletą jest zaimplementowana możliwość współpracy nad projektami, narzędziami, czy branie udziału w burzy mózgów. Serwer Wiki także integruje w sobie aplikacje blogowe oraz posiada specjalne szablony przygotowane na potrzeby urządzeń mobilnych.
Zarządzać urządzeniami mobilnymi można za pomocą usługi Profile Manager. Jako, że urządzenia mobilne w ostatnich czasach stały się bardzo popularne, Profile Manager może okazać się nieocenionym dodatkiem. Pozwala on nie tylko nanieść na urządzenia ustawienia, ale również restrykcje czy zasady bezpieczeństwa oraz dostępu.
Nie zabrakło także serwera aktualizacji, który pozwala wybrać i pobrać aktualizacje z serwerów Apple, a następnie zainstalować je na komputerach lokalnych wszystkie jednocześnie. Usługi NetInstall oraz NetBoot pozwolą administratorowi zainstalować oraz zaktualizować aplikacje na wielu komputerach jednocześnie, jak również masowo zainstalować system Mac OS X na komputerach lub uruchomić system z sieci. 
 
Usługa Spotlight pozwala na zindeksowanie zawartości danych dostępnych z poziomu serwera, aby użytkownicy również zdalnie mogli szybciej wyszukiwać. Przydatna jest także usługa Time Machine, która pozwala komputerom klienckim wykonywać kopie zapasowe danych na serwer.
ZOBACZ WIĘCEJ>>>