wtorek

Monitory komputerowe, krótka podróż w czasie od przeszłości do czasów obecnych.


Monitory komputerowe, krótka podróż w czasie od przeszłości do czasów obecnych.


Autor: Adam Kowalczyk4

Postanowiłem napisać nieco słów o monitorach LCD. Każdy świadomy użytkownik komputera wie, że podstawowymi podzespołami występującymi na płycie głównej są procesor główny, karta graficzna, układy pamięci. Głównym elementem peryferyjnym nowego komputera PC jest jednak monitor, nie myszka, nie klawiatura.


Postanowiłem napisać nieco słów o monitorach LCD. Każdy świadomy użytkownik komputera wie, że podstawowymi podzespołami występującymi na płycie głównej są procesor główny, karta graficzna, układy pamięci. Głównym elementem peryferyjnym nowego komputera PC jest jednak monitor, nie myszka, nie klawiatura. Monitor to kluczowe urządzenie zewnętrzne w systemie desktopowym czy jak kto woli biurkowym. Z pewnością ludzie, interesujący się rynkiem komputerów na pewno powiedzą, że oczywiście informatyka wiele lat temu opierała się na maszynkach cyfrowych bez monitora. To były jednak inne czasy. W dzisiejszych czasach komputery takie, jakie znamy obecnie są urządzeniami nierozerwalnie związanym z monitorami. Komputer potrzebuje wykorzystywać monitor do prezentowania wyników swojej pracy użytkownikowi, a w końcu sposób w jaki dzisiaj używamy komputerów nie daje nam innego wyjścia. Historia monitorów obecnie znanych zaczyna się od wprowadzenia przez Big Blue, znanego pod rynkową marką jako IBM, komputera osobistego PC. Był on sporą szarą blaszaną szafą wypełnioną elektroniką połączony z monitorem. To właśnie komputer osobisty zdobył rynek z systemem operacyjnym Dos pewnego znanego giganta.

Na przestrzeni lat jak rozwijały się komputery osobiste to równolegle z nimi następował rozwój monitorów komputerowych. Coraz większe możliwości aktualnych komputerów pociągały za sobą konieczność stworzenia coraz większych monitorów. Obecnie z racji potencjalnych możliwości wykorzystania komputera do gier lub multimediów wybór odpowiedniego monitora często jest jednym z najważniejszych podczas doboru zestawu komputerowego. Wraz z rozwojem graficznych środowisk użytkownika, gier komputerowych czy też programów biurowych w rodzaju procesorów tekstu, arkuszy kalkulacyjnych czy też elektronicznych organizerów wzrasta świadomość użytkowników co do potrzeby posiadania odpowiedniego monitora. Wszak najnowsze karty graficzne oparte o chipsety nVidia lub ATI potrzebują wyświetlać swoje wyniki za pomocą najwyższej klasy monitora. Jeszcze kilka lat temu na naszych biurkach królowały monitory CRT. Dziś standardem są panele LCD, które dawniej montowane były tylko w Laptopach. Wcześniej, głównie ze względu na cenę komponentów, laptopy okazywały się być nabywane w celu prowadzenia działalności komercyjnej. Dzisiaj są one dostępne dla każdego. Używane w nich ciągle bardziej zaawansowane monitory LCD umożliwiły sprowadzenie ceny komputerów mobilnych do wielkości akceptowanej przez każdego niebogatego człowieka z ulicy. Obecnie może sobie pozwolić na nie w zasadzie każdy student, nawet przy pomocy tylko własnego wysiłku bez finansowej pomocy rodziców. Na rynku komputerów osobistych ma aktualnie miejsce ogromny postęp. Spora ilość nowszych produktów jest proponowana przez liderujących producentów. Za sprawą technologii LCD znacznie zwiększona została przeciętna przekątna wyświetlaczy monitorów. W przeciągu kilku lat dokonało się przejście ze monitorów o proporcjach klasycznych do ekranów o panoramicznym stosunku długości do szerokości. Nieustannie większe monitory są prezentowane przez producentów. Postęp technologii sprawią, że monitory LCD 27" cali łatwo można nabyć za cenę, którą całkiem niedawno charakteryzowały się panele o 17 calach przekątnej. Natomiast dzięki multidotykowym wyświetlaczom najnowszy system operacyjny windows 7 zyska zupełnie nowe zastosowania. Używając wskaźnika można obsługiwać najnowszy software. Najnormalniej wodząc nim po ekranie. Technika dostępna ta była już kilka lat temu w urządzeniach typu PDA.

Monitory żeby zostać tym czym są obecnie musiały przejść bardzo długą drogę. Wcześniej komputer osobisty wyposażony był w stary czarno-biały monitor. Zielone literki było widać na czarnym tle. Te monitory posiadały niewielkie ekrany, okazały się bardzo szkodliwe dla oczu oraz można było je używać w zasadzie głównie do wyświetlania tekstu. Możliwości graficzne tych monitorów były bardzo ograniczone. Na przestrzeni lat zawsze było tak, że wzrost możliwości graficznych komputerów pociągał za sobą opracowanie coraz to lepszych monitorów. Wraz z masowym rozwojem rynku gier komputerowych monitory musiały zyskać możliwość wyświetlania większej ilości kolorów oraz posiadać większe przekątne ekranu. Przez wiele lat jednak za sprawą technologii CRT, monitory miały raczej nie za duże możliwości. Dopiero upowszechnienie się wyświetlaczy LCD było dla rynku monitorów skokiem w przyszłość. Monitory LCD były zdecydowanie bardziej zaawansowane technologicznie. Stała się możliwa produkcja coraz większych paneli za rozsądną cenę. Gabaryty wyświetlaczy stają się bardziej imponujące. Koszty ciągle spadają. Waga i cena robią się coraz mniejsze. Trudno powiedzieć, czy wspomniana wcześniej funkcja multitouch nowego Windowsa 7 okaże się przełomem jednak z pewnością dotykowe wyświetlacze stanowią przełom na rynku smartfonów, których niewielkie ekrany stają się coraz bardziej zaawansowane. Decydując się na zakup nowego monitora warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Kluczową sprawą jest możliwa do uzyskania rozdzielczość w monitorze. Cecha ta determinuje cenę wyświetlacza jak również zastosowania. Pewnie dla wielu użytkowników takich jak graficy komputerowi ,tak myślę, jest to ważny czynnik wyboru. Do określenia rozdzielczości monitorów używa się często terminu Full HD, początkowo używanego w odniesieniu do telewizorów. Inna ważną sprawą okazuje się szybkość reakcji matrycy. Obecnie monitory mają czas reakcji matrycy na poziomie 2 ms. Należy oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości wielkości te ulegną jeszcze większemu zmniejszeniu.

Arek Kowalczyk Licencjonowane artykuły dostarcza Artelis.pl.